Ani o svátcích není vhodné vše ochutnávat!

Důvěrně známá situace. Právě večeříte, když váš pejsek začne kňučet a loudit. Málokdo odolá jeho pohledu, který říká: „Dej mi ochutnat, prosím!“

Nemáte to srdce mu nedat něco málo ze svého talíře, a přitom si ani neuvědomujete, že tímto počínáním hrajete se psím zdravím tak trochu ruskou ruletu.

Ačkoli se domníváte, že svému psímu kamarádovi nedáváte „škodlivé“ jídlo – nikdy mu po něm přece nic nebylo – opak je pravdou. Pes je jiný živočišný druh než člověk (i když jsme si hodně podobní) a nedokáže metabolizovat všechny lidské potraviny.

Čím byste svého psa neměli nikdy krmit, najdete v následujícím desateru.

  1. Čokoláda

Je to jedna z nejnebezpečnějších potravin pro psy. Smrtelné riziko stoupá s množstvím pozřené čokolády a procentem kakaové složky, samozřejmě záleží také na kondici a velikosti psa. Největší průšvih bývá bonboniéra zapomenutá na stole nebo nedopité kakao… Kakao obsahuje látku, která způsobuje průjem a zvracení, může přivodit srdeční problémy, třesy, křeče, a dokonce smrt.

  1. Lidské bonbony

Většina bonbonů a žvýkaček se neobejde bez látky zvané Xylitol. Toto umělé sladidlo, které nemá na zdraví člověka zásadní vliv, může způsobit u psa i smrt. Je mnohem škodlivější než čokoláda. Proto nezaměňujte lidské sladkosti s pamlsky pro psa.

  1. Alkohol

Páníčků, kteří vtipkují a dávají psovi alkohol, je bohužel pořád dost. Příznaky podnapilosti jsou stejné jako u člověka, což ostatně bývá důvod, proč mnozí považují za zábavné vidět svého psa v alkoholovém opojení. Nicméně psi dokážou vstřebávat alkohol mnohem rychleji díky velikosti jater, a následky bývají katastrofální. Takový hazard se zdravím psa je neomluvitelný.

  1. Ovoce s peckou

Pokud chcete, aby váš pes konzumoval peckoviny jako meruňky, švestky, třešně apod., vždy ovoce vypeckujte. Dávat mu celé plody představuje riziko. Většina pecek obsahuje kyanid, který může zapříčinit respirační selhání až smrt.

  1. Hrozny a rozinky

Milujete hroznové víno? Rozhodně ho nenechávejte v dosahu svého psího kamaráda. Toto pro psy nebezpečné ovoce způsobuje selhání ledvin. Spolehlivě zdokumentované případy se začaly ve větší míře objevovat v posledních deseti, patnácti letech a dnes už je zdravotní riziko z požití hroznů i rozinek dobře prokázané. Přesnou příčinu otravy se však zatím nepodařilo objasnit. Nelze vyloučit, že za ní stojí dosud neidentifikované látky obsažené v hroznech. Nebezpečná je přitom už poměrně malá dávka. Je znám případ, kdy jezevčíkovi selhaly ledviny po požití pouhých 4–5 bobulí vína!

  1. Cibule, pórek a spol.

Cibule ve větším množství psům škodí, protože obsahuje látky způsobující rozpad červených krvinek, což může vyvolat i anémii. V extrémních případech je nutná krevní transfuze. Nehledě na to, že cibule velmi nadýmá. Vhodné nejsou ani příbuzné rostliny jako pórek nebo pažitka, a to jak v syrovém, tak vařeném stavu.

  1. Česnek

Podobně jako u hořké čokolády – čím silnější česnek je, tím je nebezpečnější, dokonce ještě nebezpečnější než cibule. Složky obsažené v česneku jsou totiž silně toxické. Konzumace této zeleniny zabraňuje vzniku červených krvinek, takže pes zeslábne, bude unavený a neochotný se hýbat. Jeho moč získá oranžovou až červenou barvu. V ojedinělých případech může otrava česnekem vyžadovat stejně jako u cibule krevní transfuzi.

  1. Droždí

Droždí v břiše psa dál kvasí, což má za následek hromadění plynů. To je pro chlupáče jednak bolestivé, ale především mu kvasnice mohou zablokovat nebo roztáhnout střeva.

  1. Nezralá rajčata

Obsahují rostlinný jed tomatin (příbuzný solaninu z brambor), jehož množství s dozráváním klesá. K příznakům otravy patří letargie, nadměrné slinění, dýchací problémy, zvracení, průjem či zácpa, rozšíření zornic, křeče. V rajčatech se nachází také jed atropin, který může u psa způsobit rozšíření zornic, třes a srdeční arytmii. Nejvyšší koncentrace obou jedů se ukrývá ve stoncích, listech a hlavně v květech. Zralé plody by být nebezpečné neměly.

  1. Ostatní potraviny

Čemu se ještě vyhnout? Makadamových ořechům, kávě a mléčným výrobkům, které – jakkoli se vám to může zdát absurdní – rovněž poškozují zdraví vašich psích kamarádů. 

Pokud tedy chcete své mazlíčky občas odměnit, nedávejte jim lidské pochoutky. Nabídněte jim kvalitní psí pamlsky, které jsou pro ně a jejich zdraví rozhodně větší odměnou.

ZDE NAJDETE- https://velkoobchodchovatelskychpotreb.cz/vyhradni-dovoz/wallitzer/

ZDE ZAKOUPÍTE – http://rozchov.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *